Dokončili jsme hrubou stavbu významného vědecko-vzdělávacího centra MUNI BioPharma Hub
Stavební práce na výjimečném komplexu MUNI BioPharma Hub dosáhly dalšího milníku – dokončení hrubé stavby. Tento nový vědecko-výzkumný a vzdělávací areál Masarykovy univerzity vzniká v brněnském kampusu Bohunice jako druhá největší investice v historii univerzity s rozpočtem přes 4 miliardy korun. IMOS Brno je vedoucím společníkem stavebního konsorcia.
Stavba komplexu, jehož dokončení je plánováno na červen 2026, postupuje podle harmonogramu. Od zahájení výstavby přitom uběhlo pouhých osmnáct měsíců. „Aktuálně se pracuje na montáži rozvodů vzduchotechniky, chlazení, vytápění, kanalizacích a elektroinstalacích. Současně probíhá stavba zděných a sádrokartonových příček a montáž okenních výplní a fasádních prvků, jejichž cílem je co nejdříve uzavřít a zvodotěsnit objekt, aby byly eliminovány negativní vlivy počasí na další etapy,“ uzavřel Robert Suchánek, předseda představenstva a generální ředitel společnosti IMOS Brno a vedoucí společník stavebního konsorcia.
Nejmodernější multioborové zázemí
MUNI BioPharma Hub nabídne špičkové zázemí pro více než 2 000 studentů, výzkumníků a odborných pracovníků především z Farmaceutické, Lékařské a Přírodovědecké fakulty. Výukové a výzkumné aktivity se zde zaměří na farmacii, molekulární biologii a biotechnologické obory. Objekt bude disponovat Preklinickým centrem a Centrem molekulární medicíny a nabídne špičkové technologické vybavení pro vývoj a výrobu léčiv včetně experimentální linky v čistých prostorách.
Špičkové laboratoře pro výzkum a inovace
Významná část budovy bude vyhrazena specializovaným laboratořím. V objektu se bude nacházet experimentální linka v čistých prostorách, která se zaměří na vývoj a maloobjemovou výrobu léčiv. Toto zařízení je zcela unikátní v regionu střední Evropy a umožní budoucím farmaceutům přímý kontakt s výrobními standardy na nejvyšší úrovni. K dispozici bude vědcům například zařízení s úrovní zabezpečení BSL3 pro práci s vysoce rizikovými patogeny, vybavené hermeticky utěsněnou obálkou, odděleným tlakovým režimem a plně zálohovaným dekontaminačním systémem. Mezi další specializovaná pracoviště patří například Zebrafish laboratoř pro výzkum na sladkovodních rybách s kapacitou až 30 000 ryb, a prostory pro chov více než 7 000 laboratorních myší.
Propojení výuky s praxí
Západní křídlo objektu bude sloužit Farmaceutické fakultě a bude zde umístěno vysoce výkonné IT centrum provozované Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Pravé křídlo bude vyčleněno pro výzkumné účely. Díky propojení špičkového vybavení a moderní infrastruktury umožní komplex nejen výuku, ale i přímý přenos vědeckých poznatků do praxe.
Moderní standardy výstavby
Neméně důležitým prvkem stavby je důraz na energetickou efektivitu a udržitelnost. Objekt je navržen jako nízkoenergetický s využitím obnovitelných zdrojů. Systém geotermálních vrtů, tvořený 53 hlubinnými vrty o hloubce 199 metrů, bude sloužit jako primární zdroj tepla a chladu. Teplo z datového centra bude využito pro předehřev vzduchu ve vzduchotechnice a temperaci garáží. Střešní fotovoltaická elektrárna s 104 panely bude pokrývat vlastní spotřebu objektu, přičemž přebytky energie budou ukládány do bateriového systému. Zelené střechy spolu s akumulačními nádržemi na dešťovou vodu přispějí ke snížení tepelné zátěže a efektivnímu hospodaření s vodou.
MUNI BioPharma Hub představuje investici do dlouhodobého rozvoje vysokoškolského vzdělávání a výzkumu. Svou koncepcí, vybavením a udržitelným provozem nastavuje nový standard pro podobné stavby v rámci celé střední Evropy. Spolupráce všech zapojených stran umožňuje vznik infrastruktury, která bude připravena reagovat na potřeby moderní vědy a společnosti i v horizontu několika desítek let.
Podívejte se na video a fotografie ze slavnostní glajchy, která proběhla v polovině dubna za účasti vrcholných politiků a členů akademické obce.